Back

ⓘ Eesti haridus- ja teadusminister on ametis Eesti Vabariigi haridus- ja teadusministeeriumis Eesti valitsuses. Minister vastutab Eesti haridussüsteemi juhtimise ..



                                     

ⓘ Eesti haridus- ja teadusminister

Eesti haridus- ja teadusminister on ametis Eesti Vabariigi haridus- ja teadusministeeriumis Eesti valitsuses. Minister vastutab Eesti haridussüsteemi juhtimise ja arendamise eest, samuti uurimis- ja arendustegevuste juhtimise ja finantseerimise eest riigi tasandil.

Haridus- ja teadusministri määramiseks teeb ettepaneku Eesti peaminister.

Taasiseseisvumise järgse Eesti erakondade keeruka arenguloo ning levinud parteivahetuste tõttu on haridusministrid kuulunud mitmetesse parteidesse, ehkki mitu ministrit ise on esindades eri erakondi olnud ametis korduvalt. Nii esindas hiljem pikalt Reformierakonda kuulunud Paul-Eerik Rummo ministrina 1992–1994 Eesti Liberaaldemokraatlikku Parteid, hilisem IRLi liige Peeter Olesk 1994–1995 ERSP-d, hilisem sotsiaaldemokraat Peeter Kreitzberg Keskerakonda, hilisem reformierakondlane Mait Klaassen oli ministrina algul parteitu ja 1998. aastast Koonderakonna liige. Kahekordne minister Tõnis Lukas on esindanud haridusministrina nii Isamaaliitu kui ka selle järglast, Isamaa ja Res Publica Liitu. Sama erakonna teist eelkäijat nimega Ühendus Vabariigi Eest – Res Publica esindas minister Toivo Maimets. Ministeeriumit on juhtinud kõik Eesti suuremad erakonnad.

Kahekordsete haridusministrite seas on olnud Rein Loik 1989–1992 ja 1996–1997, Jaak Aaviksoo 1995–1996 ja 2011–2014, Tõnis Lukas 1999–2002 ja 2007–2011 ning ainsana kahe eri nime all minister olnud Mailis Reps 2002 Mailis Rand, 2005–2007 ja 2016–2020 Mailis Reps

Pikima staažiga haridusminister on olnud Tõnis Lukas, kes oli haridusminister alla kolme aasta 25.03.1999–28.01.2002 ning haridus- ja teadusminister neli aastat ja ühe päeva 05.04.2007–06.04.2011. Kõigi teiste ühekordsed staažid on jäänud alla kolme aasta.

                                     

1. Eesti haridusministrite loend

Eesti Omavalitsus

  • Eesti Omavalitsuse juht ja haridusdirektor Hjalmar Mäe 15.09.1941 – 09.1944.

Kultuuri- ja haridusminister

  • Peeter Olesk 21.06.1994 – 17.04.1995;
  • Jaak Aaviksoo 06.11.1995 – 01.01.1996;
  • Peeter Kreitzberg 17.04.1995 – 06.11.1995;
  • Paul-Eerik Rummo 22.10.1992 – 21.06.1994;
                                     

1.1. Eesti haridusministrite loend Eesti Omavalitsus

  • Eesti Omavalitsuse juht ja haridusdirektor Hjalmar Mäe 15.09.1941 – 09.1944.
                                     

1.2. Eesti haridusministrite loend Vabariigi Valitsus eksiilis

  • Elmar Järvesoo 01.03.1964 – 08.03.1971
  • Johan Ungerson 05.06.1985 – 20.11.1991
  • Paul Kogerman oli elus kuni Otto Tiefi valitsuse ametisseastumiseni 18. septembril 1944
  • sotsiaalminister ning haridusministri kt Penno valitsuses Ivar Paljak 23.01.1992 – 15.09.1992
  • Gustav Suits 12.01.1953 – 23.05.1956 ei astunud ametisse
  • Arnold Susi 18.09.1944 – 12.01.1953
  • Edgar Valter Saks 08.03.1971 – 11.04.1984
                                     

1.3. Eesti haridusministrite loend Eesti NSV

  • Ferdinand Eisen 18.04.1960 – 22.07.1980;
  • Jüri Nuut 25.03.1946 – 22.08.1946;
  • Hariduse rahvakomissar Nigol Andresen 25.08.1940 – 20.06.1944;
  • Johannes Semper 21.06.1940 – 25.08.1940;
  • Hariduse rahvakomissar Jüri Nuut 20.06.1944 – 25.03.1946;
  • Arnold Green 01.11.1958 – 24.02.1960;
  • Elsa Gretškina 22.07.1980 – 01.08.1988;
  • Leonid Lentsman 22.08.1950 – 01.03.1951;
  • Arnold Raud 29.06.1946 – 22.08.1950;
  • Voldemar Oja 16.03.1951 – 01.11.1958;
  • Hariduskomitee esimees Väino Rajangu 19.05.1988 – 05.01.1990;
                                     

1.4. Eesti haridusministrite loend Kultuuri- ja haridusminister

  • Peeter Olesk 21.06.1994 – 17.04.1995;
  • Jaak Aaviksoo 06.11.1995 – 01.01.1996;
  • Peeter Kreitzberg 17.04.1995 – 06.11.1995;
  • Paul-Eerik Rummo 22.10.1992 – 21.06.1994;
                                     

1.5. Eesti haridusministrite loend Haridusminister

  • Jaak Aaviksoo 01.01.1996 – 30.11.1996;
  • Mailis Rand 28.01.2002 – 31.12.2002;
  • Mait Klaassen 17.03.1997 - 25.03.1999;
  • Rein Loik 30.11.1996 – 17.03.1997;
  • Tõnis Lukas 25.03.1999 – 28.01.2002;
                                     

1.6. Eesti haridusministrite loend Haridus- ja teadusminister

  • Mailis Reps end. Rand 13.04.2005 – 05.04.2007
  • Maris Lauri 12.09.2016 – 23.11.2016
  • Jaak Aaviksoo 06.04.2011 – 26.03.2014
  • Tõnis Lukas 05.04.2007 – 06.04.2011
  • Jürgen Ligi 09.04.2015 – 12.09.2016
  • Mailis Reps 23.11.2016 – 21.11.2020
  • Liina Kersna 26.01.2021 –
  • Toivo Maimets 10.04.2003 – 13.04.2005
  • Mailis Rand 01.01.2003 – 10.04.2003
  • Jevgeni Ossinovski 26.03.2014 – 09.04.2015
  • Jaak Aab 25.11.2020 – 26.01.2021
Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →